Zajímavosti nového úseku na trase A

By | 5.4.2015

Zajímavosti nového úseku na trase A

Už zítra 6. dubna 2015 na Velikonoční pondělí dojde k otevření nového úseku pražského metra, a to konkrétně na lince A. Přibudou celkem 4 nové zastávky – Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol, které v tomto pořadí následují za do této chvíle konečnou zastávkou Dejvická. Pojďme se spolu nyní podívat na některá zajímavá fakta tykající se této stavby.
1. Bořislavka

Původně se neměla jmenovat Bořislavka, ale Červený Vrch.

2. Nádraží Veleslavín

Jen ve stanici Nádraží Veleslavín najdeme klasické ručičkové hodiny, všude jinde jsou moderní digitální. Jedná se o historizující „architektonický“ prvek odkazující na tento typ hodin používaný v minulosti na starých nádražích, jako je právě to stojící nedaleko odsud.

3. Nemocnice Motol

Nástupiště a prakticky celá stanice Nemocnice Motol, přezdívaná Skleník, není pod zemí, ale je vybudována v úrovni terénu, a proto zde nalezneme jedno z těch několika málo nástupišť, které se může pochlubit přísunem slunečního svitu. Jinak se zde můžeme setkat s velmi netradiční situací v rámci metra v Praze. Eskalátory nevedou od peronu nahoru směrem na povrch, ale dolů pod povrch do podchodu vedoucího přímo do areálu nemocnice.

4. Petřiny

Dozorčí stanice v zastávce Petřiny byla díky svému vzhledu, vnitřnímu řešení a nápadnému kulatému okénku pracovníky pojmenována Ponorka. Nad vchody do výtahů z nástupiště se pak nachází obří betonový prvek s vytlačeným názvem stanice, který byl zase na základě svého tvaru pojmenován Bublina.