Bezbariérovost městské hromadné dopravy v Praze je jedním z dlouhodobě ožehavých témat, a to se týká pochopitelně i metra. Vždy se přitom nezbytně nejedná o tak zásadní věci, jako je třeba absence výtahu ve stanici a podobně. V nejednom případě jsou to pro běžného člověka zdánlivé maličkosti, které však zásadně rozhodují o přívětivém a bezpečném bezbariérovém technickém řešení. To je ostatně také případ někdy až nesmyslně velkých mezer mezi vlakovou soupravou a nástupištěm v některých stanicích. Tyto mezery přitom pro hendikepované představují velice nepříjemnou překážku, protože jim do této mezery zapadávají kolečka jejich vozíků, což je nepříjemné především pro ty vozíčkáře, kteří jsou vzhledem ke svému postižení nuceni užívat elektrického vozíku.
Tento problém by nyní mohly vyřešit gumové nástavce, které jsou v současné době v testovacím režimu umístěny ve stanici metra Anděl, a to na obou stranách v místě prvních a posledních dveří soupravy. Technicky se nejedná o nijak složité řešení. Na stranu nástupiště je připevněn ocelový profil, na který je následně namontován pryžový nástavec o rozměrech 9 centimetrů na šířku a 5 centimetrů na výšku. Část nástavce o šíři 3,5 centimetru směrem k soupravě je lamelová. Jinými slovy tvoří jakýsi hřeben, který se při případném kontaktu s vagonem ohne, což zabrání možnému poškození vlaku, nebo nástavce.
Pilotní projekt má trvat celkem jeden měsíc, a to od půle dubna do půle května. Nyní je tedy ve své polovině. Pakliže se řešení osvědčí, bude vedení DPP Praha zvažovat instalaci pryžových nástavců v rámci všech stanic na trase A a trase B. Případná instalace v uvedeném rozsahu by měla v ideálním případě trvat maximálně dva roky a reálně by tak mohla být hotova do konce roku 2017. V případě, že k realizaci nakonec dojde, bude tak metro v Praze a vlastně i celý systém pražské MHD opět zase o krok blíže k poskytování skutečně bezbariérových služeb.