Metro D na Žižkov s největší pravděpodobností nepojede

By | 18.4.2016

Metro D na Žižkov s největší pravděpodobností nepojede

Už nějaký čas se oficiální pražské instituce i veřejnost zabývají otázkou týkající se výstavby a zprovoznění nového úseku D pražského metra, které by mělo spojit jih metropole s jeho centrem. Vedení prvních dvou etap, a to v úsecích Depo Písnice – Pankrác a Pankrác – Náměstí Míru, je již prakticky jistou záležitostí. Velkou neznámou je však další vedení linky dále z Náměstí Míru. Ve hře je několik variant, přičemž jedna z nich uvažuje možné přímé prodloužení na Žižkov. Nejnovější analýza Institutu plánování a rozvoje však ukázala, že tato varianta není z hlediska potřeb dopravní obslužnosti příliš výhodná. Jinými slovy, výpočty ukázaly, že by metro nevozilo dostatečné množství cestujících, a to ani za předpokladu zvyšujícího se počtu obyvatel v této lokalitě. Z analýzy ve spojení s tímto také vyplývá, že je Žižkov daleko lépe obsloužitelný pomocí povrchové tramvajové dopravy. Jedna z variant počítá též s vedením metra na Žižkov, ale ne přímo z Náměstí Míru, nýbrž obloukem přes Karlín. Ani ta se však nejeví jako výhodná. Jako nejlepší a z hlediska budoucí výstavby nejpravděpodobnější se v tuto chvíli tedy jeví vedení linky D směrem do samotného centra, konkrétně na Náměstí Republiky přes Hlavní nádraží.




V první fází by mělo dojít k výstavbě prvního úseku z Písnice na Pankrác, přičemž k jeho otevření by mělo dojít již v roce 2022. Dle dosavadních předpokladů by měl následovat druhý úsek a teprve poté ten třetí. Podle expertů by však druhý a třetí úsek měli být vystavěny v ideálním případě současně, neboť teprve tehdy dojde ke skutečnému odlehčení celé už dnes přetížené trasy C, a také stanice Pankrác, která po zprovoznění prvního úseku linky D bude muset ve směru do centra zvládnout nápor cestujících jedoucích ze směru Háje (trasa C) a nově také ze směru Písnice (plánovaná trasa D).

Celý projekt má však kromě případného prodloužení metra ze stanice Náměstí Míru mnoho dalších otazníků. Dvěma nejvíce zásadními je financování projektu a výkup potřebných pozemků. Těch se do této chvíle podařilo Praze vykoupit pouhých 10 z 800 potřebných.